Transzilvanikum az erdélyi kopó

2011.03.23., Duna Televízió, TÉRkép

Ha egy papnak feladata, hogy vigyázzon a gyülekezetre, a magyar közösségre, akkor kötelessége vigyázni arra az örökségre is, amelyet elődeink hagytak ránk. Ilyen élő örökség az erdélyi kopó, amely transilvanikum is. Tőkés Lóránt lelkész pedig hivatásának tekinti az ősi magyar kutyafajta tenyésztését.

Bán Kata, Dakó István, Fancsali Levente

Kissolymos, a 420 lelket számláló unitárius falu Székelykeresztúrtól hét kilométerre található. Neve arra utal, hogy egykori lakói fejedelmi solymászok voltak. 2008 óta szolgál itt Tőkés Lóránt lelkész, aki a kolozsvári Ördögtérgye néptáncegyüttes egyik alapító tagja. A hagyományőrzés nem csupán a népdalkincsek, táncok felkutatását, gyűjtését jelenti számára, a kutyatenyésztést is feladatként éli meg. Fajtamentési feladatként, hiszen az erdélyi kopó az egyik legveszélyeztetettebb ősi magyar kutyafajta.

"Nagyon rossz volt, fiatal voltam, egy eldugott faluban, pénz nélkül, minden nélkül, a semmiből kezdtem az életem." - a fiatal unitárius lelkész, Tőkés Lóránt azokról az időkről beszél, amikor a teológia után Haranglábra került 2005-ben. Akkor kapta első kopóját.
Magányát enyhítette akkor a kutya, hiszen egyedül volt egy hatalmas paplakban, távol a nagyvárostól, családtól, barátoktól: "Novemberben adták a kutyát, azt a kopót, s elkezdtünk így járogatni vele, a kutyával, már személyesítem, így csatangoltunk az erdőre, határon jártam és talán egy egész telet azzal töltöttem el, hogy nagy bakancsban, ha esett, ha havazott, reggel indultunk, s este jöttünk."

Így kezdődött az erdélyi kopók iránti érdeklődése, amely aztán szenvedéllyé vált. Harangláb után az udvarhelyszéki Kissolymosba jött szolgálni, itt vágott bele a kutyatenyésztésbe, hivatalosan. A kutyák mellett rackajuhokat tart, amelyek erdélyi „csórényakú” és magyar kendermagos tyúkokkal osztoznak a területen.

Dománnal, a kun eredetű nevet viselő kannal és a két szukával, Tiszával és Fecskével indulunk a kissolymosi határba. Maros, Tisza édesanyja, most itthon marad.

"Keveset beszélünk erről, vagy kevés az a réteg, akik így magyar állatfajtákkal is foglalkoznak, hivatásszerűen űzik, de hogyha vigyázunk egy múzeumban a régészeti leleteinkre, tárgyainkra, vagy vigyázunk a népdalainkra, népviseletünkre, népzenénkre, akkor ilyen szinten hasonlóan kell vigyáznunk a magyar állatfajtáinkra, kutyáinkra." - mondja a lelkész, majd hozzáteszi: "Hál’ Istennek Erdélyben kétféle réteg van, amelyik az erdélyi kopók után érdeklődik, egyik – mondjuk így – a jó magyar emberek, akik kopót akarnak tartani, erdélyi kopót, magyar fajtát, és van a másik réteg, a jó vadászemberek, akik vadászati célból akarnak erdélyi kopót tartani, hiszen elsősorban ez egy munkakutya, az az ő feladata, hogy vadásszon."

Az erdélyi kopónál fontos szempont, hogy keressen az erdőben, kapja meg a vaddisznót, ugassa és hajtsa a vadász felé – magyarázza Tőkés Lóránt. A jó vadászkutya ok nélkül nem támadhat és elegendhetetlen, hogy erős idegrendszere legyen: "Azt mondják az öreg vadászok, a régi hajtók, hogy az a jó kopó, az volt a régi jó vadászó kopó, amelyikre ha a fejére rátették a vadászpuskát, és úgy lőttek célba, a kutya tűrte azt is. Mondjuk ez egy jelképes mondat, észrevétel, de mindenképpen azt sugallja, hogy a kutyának nagyon stabil idegrendszere kell legyen.

Az unitárius lelkész májusban nősült. Felesége, Csilla biológia szakos tanár. Elfogadta férje „kutyabolond” természetét. A kopók családtagoknak számítanak, de a házba nincs bejárásuk. A róluk készült fényképek viszont az előszoba díszei: "Én nagyon szeretem az erdélyi kopót, nem igazán találkoztam vele, mielőtt összekerültünk Lórival, mostmár biztos, hogy nem tartanék más kutyát, még ha egyedül élnék, akkor sem."

Az unitárius lelkészség, a folklórgyűjtés és az erdélyikopó-tenyésztés jól megfér egymással az alig harminc éves Tőkés Lóránt életében: mindhárom a régi magyar kultúrának egy-egy szelete. Úgy érzi, érdemes felmutatni ezeket a kincseket akár egy gyülekezetnek, akár egy népesebb közösségnek: így is példát lehet mutatni.

WMP plug-in

Videotartalmaink lejátszásához szükséges a
Windows Media Player plug-in telepítése.

Firefox böngésző számára elérhető itt,
Google Chrome böngésző számára itt.

Valutaárfolyam - Román Nemzeti Bank
2018. január 16.
EUR   EUR   4.6599
HUF   HUF   1.5080
USD   USD   3.8182

PARTNEREK